تبلیغات
منتظران مهدی موعود - ادامه مطلب قبلی

 

goleyasezahra

منتظران مهدی موعود
منوی اصلی
 صفحه اصلی
آیدی یاهو
ایمیل
فروشگاه اینترنتی
برای دریافت دعوت نامه پرشین گیگ در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید  
نظر سنجی

 

نظرتون درباره وبلاگ من چیه؟
موضوعات
عمومی
پیام تبریک
پیام تسلیت
شعر
علائم ظهور
عکس
شهید
ادبی
محرم
مذهبی
حرفهای خودمونی
خبرنامه

با وارد کرن ایمیل خود در این قسمت  می توانید از به روز شدن سایت با خبر شود .

 
اضافهحذف
تبلیغات

...

PopKiDs-Shop.blogfa.com | Shop Center

تبلیغات

برای قرار گرفتن تبلیغات خود در این مکان ، به ما خبر دهید

ادامه مطلب قبلی

اما فرنگیس مزداپور، معلم علوم دینی زردشتی درباره سوشیانس و عقیده زردشتیان به ظهور منجی می گوید:«منجی ها در دین زردشتی اول هر هزاره به وجود می آیند و صفت عمومی ایشان در سودرسان است كه به زبان فارسی میانه آن را سوشیانس می نامند . یعنی كسی كه به مردم سود زیاد می رساند.»
وی این پدیده را در فرهنگ زردشتی همانند دین اسلام دارای دو نحله و تعریف متفاوت می داند و می گوید : « گروه اول علمایی هستند كه متعلق به هزاره خاموشی و حوزه های علمیه دین زردشتی هستند و عقیده دارند كه این منجی از سیستان ظهور خواهد كرد ولی نحله دیگری از علمای زردشتی كه از سال 1771 پدید آمدند به هیچ اسطوره ای راجع به سوشیانس معتقد نیستند و عقیده دارند هر كس كه كار مهمی برای جهان انجام دهد می تواند سوشیانس باشد كما این كه به «‌انگپیل دو پرون »‌دانشمند فرانسوی كه كتاب زند اوستا را ترجمه كرد صفت سوشیانس دادند.
مزداپور همچنین از جاویدانانی چون كیخسرو زنده جاوید و پشوتن پس اسفند یار نام می برد كه به كمك سوشیانس خواهند آمد. به طوری كه زردشتیان در نماز های خود برای سلامتی كیخسرو دعا می كنند.»
اما دین دیگری كه در آن به طور كامل و بنیادی عقیده به ظهور منجی وجود دارد مسیحیت است . در واقع دین مسیحیت تنها دینی است كه در آن خود پیامبر یعنی عیسی پسر مریم در پایان جهان ظهور می كند و به یاری ستمدیدگان جهان می پردازد.مسیحیان معتقدند كه هنگام به صلیب كشیدن حضرت عیسی (ع) وی نه تنها كشته نشد بلكه صعود كرده و به جهان دیگر رفت تا در وقت لازم دو باره رجعت كند و جهان را نجات دهد. مسیحیان نیز بر این عقیده اند كه مسیح دوباره ظهور خواهد كرد و معتقدند كه او زنده است و هنگامی ظهور می كند كه جهان را تیرگی و نابرابری و ظلم و ستم فرا گرفته باشدو او كه منادی صلح و دوستی است با ظهور خود جهان را پر از دوستی و صلح و عدالت می كند.
در انجیل ، كتاب مقدس مسیحیان درباره به صلیب كشیده شدن عیسی روایت های مختلفی وجود دارد كه هر كدام متعلق به یكی از شاگردان اوست . در سرگذشت عیسی مسیح به روایت «‌متی » آمده است كه عیسی پس از مصلوب و دفن شدن صبح روز بعد زنده شد و مریم مجدیله و آن مریم دیگر كه به سرقبر او رفته بودند ، او را دیدند كه از آنها خواست شاگردانش را به جلیل فرا بخواند . سپس عیسی به شاگردانش گفت كه دستوراتش اطاعت كنند . اما « مرقس» چنین روایت می كند كه عیسی روز یكشنبه صبح زود زنده شد و مریم مجدلیه اولین كسی بود كه او را دید و هم او شاگردان عیسی را از زنده شدن اش خبر كرد ولی آنها حرف او را باور نكردند تا این كه به چشم خود دیدند. مرقس می گوید كه عیسی پس از سفارش كردن به شاگردان خود به آسمان رفت و به دست راست خداوند نشست. لوقا و یوحنا نیز روایت های مختلفی از این واقعه دارند. هر چند كه در هیچ كدام از این روایت ها درباره بازگشت مسیح پس از دوباره زنده شدن اش سخنی به میان نرفته است اما در «‌مكاشفه » آخرین قسمت كتاب عهد جدید رویدادهای آخر زمان پیش بینی شده است. نبرد،‌ ناآرامی، قحطی، مرگ، سكوت مطلق و غضب خداوند از جمله شرایطی هستند كه برای جهان پیش بینی شده اند. در آخر این قسمت چنین آمده است: «... عیسی مسیح می فرماید: گوش كنید! من به زودی می آیم! خوشا به حال كسانی كه آنچه را كه در این كتاب پیشگویی شده، باور می كنند.» سپس یوحنا _ نویسنده این قسمت از فرشته ای كه این حقایق را به او آشكار كرده می شنود: «پیشگویی های این كتاب را در دسترس همه بگذار چون به زودی به وقوع خواهد پیوست. وقتی آن زمان فرا رسد بدكاران باز هم به كارهای بد خود ادامه خواهند داد و فاسدان باز هم فاسدتر خواهند شد ولی خوبان، خوب تر و پاكان، پاك تر می گردند.»
«... كسی كه این چیزها را گفته است می فرماید: بله من به زودی می آیم. آمین ای عیسای خداوند، بیا!» ...
اما دین یهودیت نیز مانند دیگر ادیان وحدانی به ظهور منجی معتقد است: «من با ایمان كامل، به آمدن «ماشیح» اعتقاد دارم و اگر چه او تاخیر كند، با این حال هر روز در انتظار او هستم كه بیاید.» (اصل دوازدهم از اصول سیزده گانه ایمان یهود)‌
در تورات پس از شرح چگونگی تكوین جهان هستی، خلقت انسان و ذكر تاریخ پیامبران اولیه، ظهور منجی موعود به بشر نوید داده می شود. انتظار، جوهره اصلی یهودیت در همه زمان ها به شمار می رود در واقع یكی از پایه های اساسی و اصول مهم آیین یهود، ایمان به ظهور «ماشیح» و دوره نجات یا «گئولاست». طبق نظر عالمان دین یهود هر فرد یهودی كه به ماشیح اعتقاد نداشته باشد یا چشم به راه آمدن او نباشد، منكر سخنان حضرت موسی و دیگر انبیای بنی اسرائیل است.
آرش آبایی مسئول كمیته فرهنگی انجمن كلیمیان تهران و مجله افق بینا درباره ظهور منجی در دین یهود می گوید: «در دین یهود نیز مانند تمام ادیان الهی عقیده به ظهور منجی به طور قاطع وجود دارد. این منجی كه ماشیح نام گرفته است در زمانی ظهور می كند كه مردم آمادگی و شایستگی لازم را از خود نشان دهند و ظهور او به این موضوع كاملا بستگی دارد.»
‌ وی ادامه می دهد: «امكان آمدن ماشیح در هر دوره وجود دارد، حتی تا پیش از این كسانی بوده اند كه به این لقب مفتخر شده اند و این بدان معنی است كه او در وقت مناسب برای ظهور از آسمان ها پایین نمی آید بلكه او همیشه روی زمین است. او بشری خاكی است با پایه و مقام بسیار مقدس و روحانی.»
او می گوید كه اعتقاد به ماشیح در دین یهود از جمله اهداف اولیه آفرینش جهان خوانده شده و او انسانی است خاكی از اولاد بشر كه به گونه ای عادی متولد شده است. ماشیح نیز مانند بسیاری دیگر از منجیان در ادیان دیگر كه از فرزندان پیامبران به شمار می رود نسب اش به حضرت داوود و حضرت سلیمان می رسد.
آبایی یكی از نشانه های ماشیح را صداقت و پارسایی می داند كه از آغاز تولد به بعد، مدام در حال افزایش بوده و به سبب فضیلت و اعمال شایسته خود به عالی ترین و والاترین درجات تكامل روحانی دست خواهد یافت.
او می افزاید: «یهودیان در طول تاریخ به سبب رنج ها و ستم های بی شماری كه متحمل شده اند به ماشیح بیش از پیش اعتقاد دارند. آنها در نمازهای روزانه خود برای ظهور او دعا می كنند تا با گرد آوردن آنان در سرزمین خود آنان را به آرزوی دیرینه شان یعنی انجام كامل و با شكوه مراسم مذهبی در بیت المقدس برساند.»
او توبه، انجام مراسم روز مقدس شنبه، مطالعه تورات و علوم دینی، دادن صدقه و اتحاد و دوستی افراد جامعه را از عواملی می داند كه ظهور ماشیح را تسریع خواهد كرد.

? آنچه كه مسلم است جدای از اشتراك عقیده به آمدن منجی در ادیان مختلف،? نكته جالب توجه دیگر علایم ظهور و شرایطی است كه هر دین برای ظهور ناجی خود آن را بر می شمرد. به عنوان مثال در اسلام و در مذاهب شیعه نشانه های فراوانی درباره علایم ظهور مهدی موعود(عج) وجود دارد. در باقی ادیان نیز چیزی كه یكسان و مشابه می نماید عقیده همه آنها به فراگرفتن ظلم و ستم و نابرابری و بی عدالتی در تمام جهان و در رنج و سختی بودن مردم جهان است ،? به طوری كه آنان بی صبرانه منتظر ظهور او هستند.

_ كسی به درستی نمی داند كه منجی وعده داده شده در ادیان مختلف چه زمانی ظهور خواهد كرد و كسی نمی داند كه آیا جهان آشفته و رو به ویرانی نهاده امروز همان جهانی است كه پیامبران در آستانه آمدن منجی پیش بینی اش كرده اند یاخیر. نشانه شناسی ظهور منجی، تبحری است كه در حد توان و دانش هر كسی نیست، اما آنچه كه مسلم می نماید این است كه او بالاخره خواهد آمد. او كه نامش یا مهدی است یا سوشیانس یا مسیح یا ماشیح. در هر صورت فرقی هم نمی كند كه او چه نامی داشته باشد. چیزی كه هست و واقعیت دارد این است كه او خواهد آمد. در آن هنگام دیگر هیچ تازیانه ای بر گرده هیچ مظلومی رد خون بر جای نخواهد گذاشت و مفهوم جنگ، كینه توزی، گرسنگی، فقر ، رذالت و پستی از فرهنگ مفاهیم بشری رخت بر خواهد بست . او سفره های پر از نان، آسمانی پر بركت و دنیایی سرشار از عدالت را با خود به همراه می آورد تا بشر از پس چندین هزار قرن مرارت و رنج به آسودگی برسد.
«من خواب دیده ام كه كسی می آید» ...
منابع
1 _ انجیل عیسی مسیح
2 _ پژوهشی در اساطیر ایران جلد اول مهرداد بهار
3 _ اساطیر ایران و ادای دین ژوزف كمبل ترجمه ع. ا. بهرامی

ارسال شده بوسیله یه منتظر در مورخه : پنجشنبه 2 تیر 1384 ( 06:06 ق.ظ )
( | نوع مطلب : عمومی , | ارسال نظر | لینک مطلب | نظرات : )
مطالب پیشین
:: معرفت! نظرات این پست - نظر
:: نیمه شعبان آمد نظرات این پست - نظر
:: میلاد عشق نظرات این پست - نظر
:: قلب آدم نظرات این پست - نظر
:: عاشقی ممنوع! نظرات این پست - نظر
:: کوچه های انتظار نظرات این پست - نظر
:: نظرات این پست - نظر
:: سال نو مبارک** نظرات این پست - نظر
:: اربعین عشق نظرات این پست - نظر
:: قـدر و علی (ع) نظرات این پست - نظر
:: رمضان ماه مهمانی خدا نظرات این پست - نظر
:: حرفهای دلم نظرات این پست - نظر
:: میلاد نور و رحمت نظرات این پست - نظر
:: میلاد سه پاره خورشید نظرات این پست - نظر
:: واقعیت بعثت درر نگاه شیعه نظرات این پست - نظر
صفخات وبلاگ

آرشیو
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386
اردیبهشت 1386
فروردین 1386
اسفند 1385
مهر 1385
شهریور 1385
مرداد 1385
تیر 1385
خرداد 1385
اردیبهشت 1385
فروردین 1385
اسفند 1384
بهمن 1384
دی 1384
آبان 1384
مهر 1384
شهریور 1384
مرداد 1384
اطلاعات
  روز بخیر كاربر مهمان!
آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع:

اطلاعات سایت :
کل نظرات:
کل مطالب :

مدیر سایت :
یه منتظر ( 48 )
مریم سعادت ( 3 )
لینكستان

لینكدونی

بزرگترین مرجع کتاب فارسی (- کلیک)
امام هادی(ع) (- کلیک)
یه مترجم آنلاین خیلی با حال که فارسی به اینگلیسی و بلعکس رو داره (- کلیک)
اعتراض گسترده به تلاش کشورهای قدرتمند در محروم کردن ایران بزرگ از دانش هسته ای (- کلیک)
عكستو می خوای آپلود كنی؟بیا تو (- کلیک)
آرشيو لينكدوني

لوگودونی
لینک به ما

دوستان


Free Download Center

Clickkon.com | Download Center


طراح قالب : قاسم فرهادی